Czasy naświetlania wahają się od 30 sekund do 1/4000 sekundy, w zależności od aparatu. Jeśli chcemy wydłużyć czas naświetlania powyżej 30 sekund, istnieje funkcja "bulb", w której po naciśnięciu spustu aparatu migawka się otwiera i po ponownym naciśnięciu zamyka. Tak możemy uzyskiwać czasy naświetlania po kilka minut, co szczególnie przydatne jest w nocy.
Gdy chcemy uzyskać efekt zamrożenia ruchomego elementu na zdjęciu należy ustawić krótkie czasy naświetlania (1/500; 1/1000), jednocześnie będziemy musieli zwiększyć czułość ISO lub zwiększyć otwór przesłony, co da nam przy krótkim czasie naświetlania odpowiednie naświetlenie zdjęcia.
Na poniższym zdjęciu użyto czasu naświetlania 1/500 s, pociąg pomimo tego, że jest w ruchu, nie jest rozmazany, wszystkie szczegóły ruchomego obiektu są dobrze widoczne.
1/500 s, F8, ISO 800, 55mm |
Gdy chcemy uzyskać efekt rozmycia ruchomego obiektu na zdjęciu, ustawiamy dłuższe czasy naświetlania (1/15; 1/30s) w zależności od pożądanego efektu. Jednocześnie przy dłuższym czasie naświetlania będziemy musieli zmniejszyć czułość ISO, bądź zmniejszyć otwór przysłony (lub oba parametry jednocześnie), tak aby uzyskać odpowiednie naświetlenie fotografii.
Na poniższym zdjęciu użyto czasu naświetlania 1/15 s, wagony pociągu są rozmazane, szczegóły ruchomego obiektu nieostre.
1/15 s, F14, ISO 100, 55 mm |
Na szczególną uwagę zasługuje funkcja "bulb" w której sami regulujemy czas naświetlania zdjęcia.
Dzięki temu możemy uzyskać efekt zapisania na zdjęciu ruchu światła pojazdów, jak na poniższym zdjęciu. Dłuższe czasy naświetlania są szczególnie przydatne przy wykonywaniu fotografii w nocy, pozwalają na odpowiednie doświetlenie zdjęcia przy braku oświetlenia dziennego.
29,8 s, F7.1, ISO 200 |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz