sobota, 23 lipca 2016

Zasada trójpodziału

   Fotografowany kadr należy podzielić na 3 części poziome i 3 części pionowe. Dzielimy to przez zastosowanie w myślach 2 linii poziomych i 2 linii pionowych w fotografowanym kadrze. W miejscu gdzie linie te się przecinają są punkty mocne naszego zdjęcia, czyli punkty które przyciągają uwagę odbiorcy. Jeśli umieścimy fotografowany element w tym punkcie naszego zdjęcia, to podkreślimy jego znaczenie, fotografia nabierze charakteru dynamicznego i bardziej przemyślanego. Umieszczanie fotografowanego elementu w centrum naszego kadru nadaje efekt statyczny zdjęciu. Kompozycja naszego kadru zależy od naszego zamiaru, to czy umieścimy fotografowany obszar w centrum kadru czy wybierzemy do tego punkty mocne zależy od efektu jaki chcemy uzyskać.

   Na poniższym zdjęciu widzimy słup telegraficzny, który znajduje się w jednym z punktów ostrości. Zdjęcie ma charakter dynamiczny, w ruchu, słup telegraficzny skupia na sobie swoją uwagę. Przy umieszczaniu jednego elementu w punkcie ostrości, zdjęcia mogą sprawiać wrażenie przekrzywionych, dlatego zaleca się aby umieszczać, dla złapania wizualnego poziomu zdjęcia, jakiegoś elementu w innym punkcie ostrości. Należy także, zwracać uwagę na to by nie gromadzić na fotografii zbyt dużo informacji, gdyż wtedy oko nie wie na czym skupić swoją uwagę.
Okolice Stargardu, linie wysokiego napięcia, 1/5s; f22; ISO100



























Na poniższym zdjęciu punkty ostrości nie przyciągają uwagi, lecz centrum kadru, zdjęcie wydaje się być statyczne. Wykonywanie fotografii z elementami wodnymi np. nad morzem można prowadzić przez prowadzenie linii styku woda-powietrze w połowie kadru (jak na poniższym zdjęciu), ale także w 1/3 kadru, od dołu bądź od góry.

Paryż-Francja, 1/160s; F9.0; ISO200


poniedziałek, 18 lipca 2016

Czas naświetlania

Czas naświetlania - jest to czas w którym materiał światłoczuły aparatu (w przypadku aparatów klasycznych - klisza, cyfrowych - element światłoczuły) jest naświetlany. Czas naświetlania aparatu determinuje jasność fotografowanego kadru oraz sposób uchwycenia elementów ruchomych na zdjęciu. Krótkie czasy naświetlania dają efekt zamrożenia ruchomych elementów w kadrze, długie czasy naświetlania dają efekt rozmycia ruchomego obiektu.
Czasy naświetlania wahają się od 30 sekund do 1/4000 sekundy, w zależności od aparatu. Jeśli chcemy wydłużyć czas naświetlania powyżej 30 sekund, istnieje funkcja "bulb", w której po naciśnięciu spustu aparatu migawka się otwiera i po ponownym naciśnięciu zamyka. Tak możemy uzyskiwać czasy naświetlania po kilka minut, co szczególnie przydatne jest w nocy.
Gdy chcemy uzyskać efekt zamrożenia ruchomego elementu na zdjęciu należy ustawić krótkie czasy naświetlania (1/500; 1/1000), jednocześnie będziemy musieli zwiększyć czułość ISO lub zwiększyć otwór przesłony, co da nam przy krótkim czasie naświetlania odpowiednie naświetlenie zdjęcia.

Na poniższym zdjęciu użyto czasu naświetlania 1/500 s, pociąg pomimo tego, że jest w ruchu, nie jest rozmazany, wszystkie szczegóły ruchomego obiektu są dobrze widoczne.
1/500 s, F8, ISO 800, 55mm
Gdy chcemy uzyskać efekt rozmycia ruchomego obiektu na zdjęciu, ustawiamy dłuższe czasy naświetlania (1/15; 1/30s) w zależności od pożądanego efektu. Jednocześnie przy dłuższym czasie naświetlania będziemy musieli zmniejszyć czułość ISO, bądź zmniejszyć otwór przysłony (lub oba parametry jednocześnie), tak aby uzyskać odpowiednie naświetlenie fotografii.

Na poniższym zdjęciu użyto czasu naświetlania 1/15 s, wagony pociągu są rozmazane, szczegóły ruchomego obiektu nieostre.
1/15 s, F14, ISO 100, 55 mm


















Na szczególną uwagę zasługuje funkcja "bulb" w której sami regulujemy czas naświetlania zdjęcia.
Dzięki temu możemy uzyskać efekt zapisania na zdjęciu ruchu światła pojazdów, jak na poniższym zdjęciu. Dłuższe czasy naświetlania są szczególnie przydatne przy wykonywaniu fotografii w nocy, pozwalają na odpowiednie doświetlenie zdjęcia przy braku oświetlenia dziennego.
29,8 s, F7.1, ISO 200


środa, 6 lipca 2016

Przysłona

Przysłona - część obiektywu regulująca ilość wpadającego światła.
Stopień otwarcia przysłony - za pomocą stopnia otwarcia przysłony można regulować głębie ostrości fotografowanego kadru. Przysłonę oznacza się literą "f" a liczbą po literze f, oznacza się stopień jej otwarcia.

Obiektyw zenit przy przysłonie f 2.0          
Na zdjęciu widoczne są metalowe blaszki, które przy przysłonie f2.0, ograniczają ilość wpadającego światła do minimum.
Obiektyw zenit przy przysłonie f 16
Przysłona jest całkowicie otwarta, metalowe blaszki są schowane w obudowie aparatu, ilość światła wpadającego do aparatu jest maksymalna.











Przykładowo f1.8 w porównaniu do f5.6 przepuści więcej światła na materiał światłoczuły aparatu, co za tym idzie zdjęcie zrobione przy przysłonie f1.8 będzie miało mniejszą głębie ostrości (tło zdjęcia będzie rozmyte).

 Nikon 18-55 f 5.6
Przy przysłonie 5.6 ostrość skupiona jest na telefonie, tło zdjęcia (zegarek, dekiel obiektywu) jest rozmyte.
Nikon 18-55 f 13
Przy przysłonie 13 ostrość zdjęcia jest w całym kadrze.